Skip to content


Chcete ušetriť peniaze? Fajčite cigarety

Fajčenie cigariet skutočne môže ušetriť vaše peniaze. Ako? Veľmi jednoducho, a pritom môžu cigarety stáť koľkokoľvek.

Rozuzlenie:

Hypotetické fajčenie môže ušetriť vaše peniaze.

Vypočítajte si nejakú sumu, ktorú chcete niekam investovať (nehnuteľnosť, komodity, akcie, …) a prerátajte si to na cigarety, koľko by vám to vyšlo denne. Tak presne takú sumu si odložte. Úplne analogicky, ako keby ste fajčili.

Príklad

Povedzme, že chcete našetriť 100 000 Sk (z nejakého dôvodu), no zároveň si myslíte, že to nejde, pretože peniaze sa od vás akosi záhadne strácajú.

Najjednoduchšou cestou, ako našetriť tie peniaze, je začať fajčiť (hypoteticky). Pri cene povedzme 50 Sk za škatuľku cigariet vyfajčenú denne by suma 100 000 Sk pokrývala presne 2 000 dní intenzívneho fajčenia. To je dovedna 5 rokov aj 175 dní. Keď dávku zdvojnásobite, tak za rovnaké obdobie máte 200 000 Sk. Nakoniec, ostatné si spočítate isto aj sami ;-) .

Výhodou tejto metódy „zarábania“ je to, že cenou cigariet sa zvyšuje aj odkladaná suma určená na neskoršie použitie. Pokiaľ máte k tomu ešte aj nejaký ten úrok od banky, môže to narásať o trochu viac.

Prajem príjemné fajčenie.

Ešte jeden výpočet

Pri odkladaní sumy 165,97€ Sk z výplaty každý mesiac to bude činiť ročne 1 991,64€. Za dva roky takéhoto odkladania (z cieľom ich neskôr investovať) to bude 3 983,27€. Nie je to zanedbateľná čiastka. Tá sa dá už plnohodnotne investovať.

Predsa ešte jeden, dva výpočty

Teraz si predstavte, že mesačne sa vám podarí odložiť 300€. Koľko budete mať o dva roky? Presne 7 200€. Vyžeňme to ešte vyššie, exponujme hypotetickú výplatu a odložme mesačne 465€. O dva roky máme k dispozícii presne 11 1160€. Ak by ste si popri práci našli nejaký pasívny príjem, tak mesačným odložením sumy 1 000€ by ste o dva roky mali 24 000€ a o rokov šesť presne 72 000€. A to všetko tak, že ešte popri tom míňate na bežné veci, ktoré treba k životu.

Stačí sa nad tým zamyslieť, a možno je jednoduchšie prijať mesačne “mizerných” 200€ mesačne naviac k výplate a o pár rokov dosiahnuť to, čo sa ostatným zdá nedosiahnuteľné. Stačí tak málo: byť zdržanlivý vo veciach, ktoré netreba.

Najbližšie si skúsime uviesť príklad, ako sa dá mesačne odložiť 1 000€ a ešte popri tom míňať na bežné veci.

Posted in peniaze, Rozvoj osobnosti.