Skip to content


Nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci

Názov článku som nevymyslel ja, povedal ho Henry Ford, podnikateľ storočia dvadsiateho, zakladateľ americkej automobilky Ford. Pozrieme sa na tento problém trochu bližšie.

Koľko sa dá ušetriť?

Ľudí zaujímajú peniaze. Hlavne tie ich. Chcú ich mať, no často ich nemajú a sťažujú si, a nevedia prečo. Možno práve vo výroku Henryho Forda sa nachádza kľúč k úspešnému ušetreniu nemalých čísel. Ako na to?

Treba si v prvom rade povedať vo svojom vnútri bez hanby, koľko človek míňa mesačne na veci, ktoré skutočne nepotrebuje, a bez ktorých prežije – nový sveter, ktorý sa použije až na druhú zimu; USB kľúč a doma už tri ležia; ďalšia váza s hrdosťou odložená pod posteľ, … Menovať by sa dalo dlho.

Možno to bude ťažké rozhodnutie, ale ak chce niekto ušetriť peniaze, musí ho urobiť.

Existuje jeden spôsob, ako sa to dá dosiahnuť. Závisí to samozrejme od výšky mesačnch príjmov konkrétneho človeka. Čo tak odložiť hneď po výplate celú polovicu? Alebo tretinu? Je to čisto individuálna vec. Urobte to. Odložte toľko, aby vám na účte, ktorý je určený na mesačné výdavky, ostalo životné minimum + nejaký ten cent ako rezerva, ak by zdvihli cestovné.

Takže ak chcete mať pekné módne oblečenie a zároveň ušetriť peniaze, skúste si kúpiť radšej niečo kvalitnejšie a na dlhšiu dobu, ako každý mesiac niečo nové, menej kvalitné a odložené v skrini pol roka.

Možno sa tak dajú ušetriť tisíce eur ročne.

Príklad

Kúpiť každý polrok (v priemere) jedny topánky za 16,60€ dá dohromady za päť rokov 166€. Kúpiť si ale jedny topánky na päť rokov za 100€ vám ušetrí 66€. Málo? Topánky nie sú jedinou položkou, ktorú si ľudia kupujú. Skúste pridať svetre, košele, elektrospotrebiče, … Suma nezanedbateľne narastá.

Peniaze minuté ako investícia do vášho osobného rozvoja a rozvoja vašej rodiny – knihy, audioknihy, kúpa vhodných akcií, … – sú už inou témou. O nej dakedy potom.

Posted in peniaze, Rozvoj osobnosti.